Dziś jest sobota, 22 styczeń 2022. Imieniny: Anastazego, Wincentego

Synod 2021-2023

2021-09-25
Synod 2021-2023
W niedzielę 24 października 2021 roku o godz. 10.00 w Katedrze szczecińskiej pw. Św. Jakuba Apostoła Mszą św. pod przewodnictwem Arcybiskupa Szczecińsko-Kamieńskiego Andrzeja Dzięgi rozpoczął się etap diecezjalny przygotowań do Synodu Biskupów. Synod rozpoczął się w Rzymie w dniach 9-10 października br. i zakończy się zgromadzeniem ponownie w Rzymie w 2023 r.

Zapraszamy do wspólnej modlitwy w intencji Synodu.

+++ Modlitwa za Synod „Adsumus Sancte Spiritus”

Każda sesja Soboru Watykańskiego II rozpoczynała się modlitwą Adsumus Sancte Spiritus, zwaną tak od pierwszych słów oryginalnej wersji łacińskiej:

„Stoimy przed Tobą, Duchu Święty”, która jest tradycyjnie używana podczas soborów, synodów i innych zgromadzeń Kościoła od setek lat, a jej autorstwo przypisuje się świętemu Izydorowi z Sewilli (ok. 560 – 4 kwietnia 636 rok). Kiedy podejmujemy proces synodalny, modlitwa ta zaprasza Ducha Świętego, aby działał w nas, byśmy byli wspólnotą i ludem łaski.

Na czas drogi synodalnej w latach 2021-2023 proponujemy następującą uproszczoną wersję, aby każda grupa lub zgromadzenie liturgiczne mogło łatwiej ją odmawiać (za Vademcum Synodu o synodalności)

Stajemy przed Tobą, Duchu Święty, zgromadzeni w Imię Twoje.Z Tobą jedynie, który nas prowadzisz; zamieszkaj w naszych sercach, naucz nas drogi, którą mamy iść i jak mamy nią podążać.Jesteśmi słabi i grzeszni,nie dozwól, abyśmy wprowadzali nieład. Nie pozwól, by niewiedza sprowadziła nas na niewłaściwą drogę, albo stronniczość wpływała na nasze działania.Niech w Tobie odnajdziemy naszą jedność, abyśmy mogli razem podążać do życia wiecznego, i abyśmy nie zbaczali z drogi prawdy i tego, co jest słuszne.O to wszystko prosimy Ciebie, który działasz w każdym miejscu i czasie, w komunii Ojca i Syna, na wieki wieków. Amen.

Do pobrania

Vademecum Synodu Biskupów.pdf
typ: PDF, waga: 804.33 Kb